Måltidsservice på 60plus mässan
Måltidsservice deltog förra veckan på 60plus-mässan för att informera om våra seniorrestauranger, föra dialog och bjuda in till en "Smakresa".
På bilden syns kökscheferna Jenny Andersson, Yesim Sözener och Andreas Bodén, som bemannade Måltidsservices monter tillsammans med områdeschef Daniela Lorenz (bildens fotograf).
60plus - årlig mässa på Fyrishov
Den 18–19 mars var det dags för 60plus Mässan på Fyrishov – länets största livsstilsmässa för dig som är 60+. Här bjöds på två dagar fyllda med inspiration, möten och nya idéer. Under dagarna fanns det ett digert och varierat program av både föredrag, underhållning och aktiviteter på scenen och på mässan. Det hände saker hela tiden i utställarnas montrar.
Måltidsservice monter på mässan
Måltidsservice deltog så klart på mässan och i montern fanns kökscheferna Jenny Andersson, Yesim Sözener och Andreas Bodén på plats tillsammans med områdeschef Daniela Lorenz för att prata måltider med besökarna.
Måltidsservice har sex öppna seniorrestauranger i Uppsala som serverar lunch dit alla medborgare är välkomna och där pensionärer har ett förmånligt pris. Dessutom är du som pensionär även välkommen att besöka utvalda skolrestauranger för att äta en lunch.
Dessa skolor erbjuder lunch för pensionärer i Uppsala
Gör en smakresa på våra seniorrestauranger
Som besökare på mässan kunde du få med dig en folder till en "Smakresa" där man får en gratis lunch på valfri kommunal seniorrestaurang efter att man ätit på och fått stämplar från fem olika seniorrestauranger.
Läs mer om Måltidsservice seniorrestauranger här
Varmt välkommen till våra seniorrestauranger!